INWESTYCJE

Wartość zrealizowanych wydatków majątkowych

w 2023 r.:

41 798 232
+18,64%
do roku 2022

Wydatki majątkowe Miasta Marki w 2023 r. wg kategorii

Zdecydowana większość wydatków inwestycyjnych - 94,6% - skoncentrowała się w trzech obszarach działalności Miasta Marki. Były to:

Poniżej przedstawiono wykaz zadań zrealizowanych przez miasto w 2023 r. w ww. obszarach z uwzględnieniem wykonanych kwot. Szczegółowa informacja opisowa dotycząca realizacji wskazanych zadań została zawarta również w sprawozdaniu opisowym z wykonania budżetu za 2023 r.

INWESTYCJE W transport i Łączność

Wartość wykonania w 2023 r.: 15.571.413

Drogi publiczne wojewódzkie

Modernizacja północnego odcinka Alei Piłsudskiego

Po stronie wschodniej Alei Piłsudskiego wybudowano ścieżkę rowerową przechodzącą w ciąg pieszo-rowerowy, powstały miejsca parkingowe oraz zatoki autobusowe z nowymi wiatami przystankowymi. Wykonano odgałęzienie drogi rowerowej w stronę trasy 631, którą będzie modernizowany przez samorząd Mazowsza. Po zachodniej stronie alei poprawiono wyjazd z ul. Legionowej, wydłużając pasy do skrętu w Piłsudskiego i instalując nową sygnalizację świetlną.  Bezpieczniejszy jest również wyjazd z ul. Klonowej. Wzdłuż zachodniej strony powstały chodniki, drogi rowerowe oraz wiaty dla rowerów. Wymieniono lampy sodowe, w ich miejsce zamontowano energooszczędne oświetlenie typu LED. Korzystając z realizacji inwestycji część prac wykonał Wodociąg Marecki. Podłączono do sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągu nieruchomości, które nie mogły dotąd skorzystać z tych mediów. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska w ramach projektu "Rozwój zintegrowanej sieci dróg rowerowych na terenie gmin: Marki, Ząbki, Zielonka, Kobyłka, Wołomin, Radzymin, Nieporęt w ramach ZIT WOF".

Wartość wykonania w 2023 r.: 10.874.154,84

Drogi publiczne gminne

ulica Wesoła

Budowa ul. Wesołej

Na odcinku 637 m. (od ul. Sokolej do granic miasta) ułożono nakładkę asfaltową. Wcześniej przygotowano podbudowę z kruszywa łamanego. 

Wartość wykonania w 2023 r.: 497.200,00 zł

Budowa chodnika na ul. Wspólnej

Zakończono prace związane z remontem chodnika po południowej stronie ul. Wspólnej - odcinek między ul.: Brzozową i Srebrną. Do wykonania pozostał odcinek chodnika od ul. Brzozowej do Alei Piłsudskiego. To przedsięwzięcie jest wpisane do budżetu na 2024 r. Remont chodnika na ul. Wspólnej jest zwycięskim projektem z Mareckiego Budżetu Obywatelskiego. 

Wartość wykonania w 2023 r.: 191.000,00

chodnik na ul. Wspólnej
zdjęcie ul. Zakopiańskiej

Przebudowa ul. Zakopiańskiej

Dotychczasowa droga gruntowa na ul. Zakopiańskiej zyskała nawierzchnię asfaltową. Najpierw ułożono nową podbudowę, a następnie dwie warstwy asfaltu oraz ułożono pobocza z drenażem. 

Wartość wykonania w 2023 r.: 326.521,95

Przebudowa ul. Małachowskiego 

Zniknął gruntowy odcinek ul. Małachowskiego. Na odcinku 55 m. ułożono asfalt (nakładkę) na podbudowie z wcześniej ułożonego kruszywa. Dzięki temu poprawiono wyjazd z okolicznych osiedli w stronę Alei Piłsudskiego. 

Wartość wykonania w 2023 r.: 90.000,00

Przebudowa ul. Małachowskiego

Przebudowa łącznika ul.: Pułaskiego i Rydza Śmigłego

Przebudowa drogi bez nazwy dz. ew. nr 303, 304 z obrębu 1-15 na odcinku od ul. Rydza-Śmigłego do ul. Puławskiego, w zakresie przebudowy nawierzchni jezdni o konstrukcji z kruszywowa, na jezdnię o nawierzchni z betonu asfaltowego, na długości 54,0 m. W ramach przebudowy wykonano następujące roboty:

Wartość wykonania w 2023 r.: 52.281,15 zł

łącznik ul. Pułaskiego i Rydza Śmigłego

Przebudowa ul. Krzywej

Przebudowa drogi gminnej ul. Krzywej w m. Marki, w zakresie przebudowy nawierzchni jezdni o konstrukcji z kruszywa, na jezdnię o konstrukcji nawierzchni z betonu asfaltowego, na długości ul. Krzywej 151,60 m. W ramach przebudowy wykonano następujące roboty:

Wartość wykonania w 2023 r.: 136.685,51

ul. Krzywa

Przebudowa ul. Kaszubskiej

Przebudowa drogi gminnej ul. Kaszubskiej w m. Marki, w zakresie przebudowy nawierzchni jezdni o konstrukcji z kruszywowa, na jezdnię o konstrukcji nawierzchni z betonu asfaltowego, na długości ul. Kaszubskiej 159,00 m. W ramach przebudowy wykonano następujące roboty:

Wartość wykonania w 2023 r.: 152.018,78 zł

przebudowa ulicy Kaszubskiej

Przebudowa  ul. Rzędziana oraz ul. Rocha Kowalskiego

Przebudowa dróg gminnych ul. Rzędziana oraz ul. Rocha Kowalskiego w m. Marki, w zakresie przebudowy jezdni o nawierzchni z kruszywa, na jezdnię o nawierzchni z betonu asfaltowego, na długości ul. Rzędziana 135,0 m oraz ul. Rocha Kowalskiego 173,0 m. W ramach przebudowy wykonano następujące roboty:

Wartość wykonania w 2023 r.: 290.000,00 zł

ul. Rzędziana

ul. Rocha

Wymiana wiat przystankowych w ciągu Alei Piłsudskiego i ul. Legionowej - II etap

Na początku 2023 r. wyłoniono wykonawcę wiat na przystankach w kierunku Radzymina (do ul. Legionowej) i Czarnej Strugi. Pod koniec września 2023 r.  ostatecznie odebrano roboty od wykonawcy. Nowe wiaty zostały ustawione w 11 lokalizacjach: Szkolna, Szpitalna, Fabryczna, Marki - Ratusz, Słoneczna, Wspólna, Pustelnik, Hallera, Graniczna, Wenecka, Legionowa.

Wartość wykonania w 2023 r.:  400.500,00 zł

Zdjęcie przystanku autobusowego

INWESTYCJE W Oświatę i wychowanie

Wartość wykonania w 2023 r.: 15.917.560

W 2023 r. w ramach inwestycji w oświatę i wychowanie zrealizowano m.in.:

§ E-USŁUGI DLA MAZOWSZA W RAMACH ZIT "SZKOŁA ON-LINE WSPARCIE DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH W FORMIE ZDALNEJ" 

Celem głównym projektu jest zwiększenie wykorzystania e-usług edukacyjnych oraz podniesienie jakości nauczania poprzez zwiększenie udziału w nauczaniu nowoczesnych form i zwiększenie możliwości realizacji działań edukacyjnych w formule zdalnej w związku z zagrożeniem powtórzenia lub przedłużeniem się epidemii COVID-19.

W wyniku realizacji projektu szkoły zostały doposażone i wyposażone w: 

W ramach projektu przeprowadzono również szkolenia dla kadry nauczycielskiej, dydaktycznej i pedagogiczno-psychologicznej szkół objętych projektem z obsługi zakupionego oprogramowania oraz narzędzi wspierających nauczanie zdalne. Wdrożono także e-usługę – udostępnianie zasobów własnych w publicznych repozytoriach, dzięki czemu umożliwiona została wymiana wiedzy między nauczycielami 25 szkół podstawowych z terenu Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Wdrożona e-usługa dostępna jest pod linkiem: https://szkola-online.radzymin.pl/.

Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Wartość wykonania w 2023 r.: 1.689.350 zł

Mareckie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. 

Modernizacja placów zabaw

W 2022 r. spółka Mareckie Inwestycje Miejskie dokupiła działkę sąsiednią, znajdującą się obok Filii Przedszkola Miejskiego nr 1 przy ul. Słonecznej. W 2023 r. zagospodarowano przestrzeń rekreacyjną dla przedszkolaków uczęszczających do tej placówki edukacyjnej. W zielonej części placu wykonano pielęgnację drzew, wyrównano i oczyszczono nawierzchnię i zasiano trawę, przygotowując w ten sposób teren do swobodnych zabaw na powietrzu. Dodatkowo zamontowano m.in. atestowaną kolorową zjeżdżalnię z drabinkami oraz zręcznościową ścianką linową, huśtawkami i piaskownicą dla maluchów do zabawy z piaskiem.

Wartość wykonania w 2023 r.: 36.015,63

Zdjęcie piaskownicy na placu zabaw

ul. Słoneczna



Dawny plac zabaw przy ul. Stawowej zmienił się nie do poznania. Zamontowano na nim nowe certyfikowane zabawki: stożek, karuzelę tarczową z siedziskami, bujak skuter, huśtawkę ważka, huśtawkę bocianie gniazdo, huśtawki z siedziskami dla młodszych i starszych dzieci oraz wieżę ze zjeżdżalniami. Rodzice i opiekunowie mogą odpocząć na ławkach. Obok znajdują się Orlik oraz siłownia plenerowa.

Wartość wykonania w 2023 r.: 135.679,01

Plac zabaw na ul. Stawowej

ul. Stawowa

Rolety w salach sportowych Mareckiego centrum edukacyjno-rekreacyjnego

W MCER we wszystkich przeszkleniach wewnętrznych i zewnętrznych sali sportów walki i sali fitness zainstalowano wysłonięcia z folii matowej oraz rolety. Takie rozwiązanie pozwoli na dopasowanie stopnia przysłonięcia okien w konkretnej części sali (w zależności do pory dnia) oraz zapewni większy komfort i swobodę użytkowników i uczestników zajęć przed wzrokiem osób patrzących z zewnątrz. Dodatkowo w korytarzu obok wejścia do sali sportów walki umiejscowiono półki dla dzieci uczęszczających na zajęcia, by mogły pozostawić w tym miejscu plecaki szkolne.

Wartość wykonania w 2023 r.: 6.920,71

Zdjęcia okien z roletami
Zdjęcia okien z roletami
Zdjęcie drzwi do sali sportów walki i szafek w salach sportowych Mareckiego centrum edukacyjno-rekreacyjnego

INWESTYCJE W Gospodarkę komunalną i ochronę środowiska

Wartość wykonania w 2023 r.: 804.840

Rewitalizacja kamienic Briggsów

Zakończono prace przy remoncie ośmiu zabytkowych kamienic Briggsów. Kamienice Briggsów to jedna z najbardziej wartościowych pamiątek po brytyjskich przemysłowcach, którzy pod koniec XIX wieku uczynili z miasta prężny punkt na mapie zaboru rosyjskiego. Powstały z myślą o pracownikach fabryki przędzalniczej i przetrwały różne dziejowe zawirowania. Obecnie kamienice są własnością gminy. Na remont ośmiu obiektów kamienic przy ul.: Piłsudskiego 84, Jasnej 5 i 7, Słowackiego 1 i 3, Barskiej 2,4 i 6 uzyskano dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład: 4,5 mln zł. Zakres inwestycji w budynkach był podobny. Obejmował: izolację pionową ścian fundamentowych, izolację poziomą ścian piwnicznych i izolację stropu nad piwnicą, remont schodów wejściowych do budynku, wykonanie opaski wokół budynku, remont ścian zewnętrznych budynku, wymianę rur spustowych, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, wymianę okien piwnicznych i strychowych, wymianę zadaszeń nad wejściami do budynku, wymianę oświetlenia zewnętrznego budynku, doposażenie budynku w elementy instalacji wentylacji grawitacyjnej, montaż anten zbiorczych w budynkach. Wcześniej kamienice Briggsów były tynkowane (9 z 10 obiektów). Tym razem w większości były piaskowane (6 z 8) – w ten sposób pokazano, jak wyglądały w poprzednich stuleciach.

Grafika - ,,Gmina Miasta marki otrzymała 4500000 zł''
Grafika ,,Polski Ład''

Modernizacja oświetlenia ulicznego

Z Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymamy dotację w wysokości 3,8 mln zł na modernizację oświetlenia ulicznego. Dużą część oświetlenia naszego miasta stanowią stare lampy, przede wszystkim sodowe. Po wymianie starych opraw oświetleniowych na nowe będzie jaśniej, bezpieczniej, bardziej ekologicznie i oszczędniej. Nasz wkład własny to 950 tys. zł. Dotacja powinna więc pokryć około 80 proc. kosztów tej inwestycji. Roboty realizowane będą realizowane w latach 2024 - 2025. 

Wartość dofinansowania pozyskanego w 2023 r.: 3,8 mln

Zdjęcie ulic oświetlonych przez latarnie uliczne

Budowa i modernizacja oświetlenia ulicznego

Zwiększono bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez doświetlenie:


Wykonano modernizację oświetlenia:

Wartość wykonania w 2023 r.: 651.330,78

zdjęcie ul. Mokrej

ul. Mokra

Zdjęcie ulicy Okólnej

ul. Okólna

ulica Prosta

ul. Prosta

Zdjęcie ul. Stawowa

ul. Stawowa

ul. Wesoła

ul. Wesoła

Zdjęcie ul. Wspólna

ul. Wspólna

plac zabaw w parku Briggsów

W styczniu 2023 r. zamontowano nowe elementy na placu zabaw w Parku Briggsów, w skład którego wchodzą: trzy wieże, pomost równoważnia, tunel, zjeżdżalnia, rura strażacka, wejście linowe, drabinka, barierki i tablica do rysowania. W kolejnym etapie prac ulokowane zostały: huśtawka wagowa, karuzela osa, huśtawki wahadłowe łączone i bujak sprężynowy Żyrafa.


Wartość wykonania w 2023 r.: 49.989,17

plac zabaw w parku Briggsów
plac zabaw w parku Briggsów
huśtawka w placu zabaw w parku Briggsów

Skatepark na Strudze

Zakończono budowę skateparku na tyłach szkoły przy ul. Wczasowej. W skład skateparku wchodzą dwie rampy, spine, a obok niego mała fala. Na realizację inwestycji pozyskano dofinansowanie ramach programu Mazowsze dla sportu. Skate park był realizowany w formule „zaprojektuj i zbuduj”. 

Wartość wykonania w 2023 r.: 295.282,56

rampa w Skateparku na Strudze
Plakat - ,,Mazowsze dla Sportu''

Modernizacja rowu melioracyjno-komunalnego R-2 wzdłuż ul. Długiej

Wymieniono uszkodzony, stary rurociąg, wybudowano dwie studnie rewizyjne, dwa przyczółki betonowe oraz barierki ochronne. Umocniono również skarpę rowu wzdłuż jezdni, zapewniając odpowiedni odpływ wody. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z funduszy europejskich, w ramach rozszerzenia umowy projektu "Budowa, rozbudowa i remont sieci kanalizacji deszczowej oraz infrastruktury towarzyszącej w Mieście Marki cz. 1".

Wartość wykonania w 2023 r.: 306.637,50

Zdjęcie rowu melioracyjno-komunalnego R-2 wzdłuż ul. Długiej
Zdjęcie rowu melioracyjno-komunalnego R-2 wzdłuż ul. Długiej

INWESTYCJE Wodno-kanalizacyjne

Wodociąg Marecki zakończył III etap projektu unijnego

Dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko miejskie przedsiębiorstwo rozbudowało sieć kanalizacji sanitarnej o 14,2 km, uruchomiło drugą Stację Uzdatniania Wody, wprowadziło sieciowy monitoring pompowni oraz wybudowało Stację Obsługi Samochodu Specjalistycznego z zapleczem dla służb zajmujących się obsługą sieci kanalizacyjnej - to podsumowanie III etapu projektu unijnego.

Zdjęcie przedstawia loga.

Stacja Obsługi Samochodu Specjalistycznego Wodociągu Mareckiego

Najnowszą inwestycją zrealizowaną w ramach trzeciego etapu projektu unijnego jest odebrana od wykonawcy w styczniu 2023 r. Stacja Obsługi Samochodu Specjalistycznego (SOSS). Obiekt został zlokalizowany w przemysłowej części Marek przy ul. Kresowej w bezpośrednim sąsiedztwie dużego kompleksu logistycznego. Za sprawą SOSS eksploatacja sieci kanalizacyjnej, liczącej już ponad 220 km, będzie sprawniejsza i bezpieczniejsza. Niemal połowa dróg w Markach ma charakter gruntowy. A to oznacza, że jeszcze przez wiele lat do sieci kanalizacyjnej będą dostawać się różnego typu zanieczyszczenia, przede wszystkim piasek. Osadza się w studzienkach, a potem trafia do pompowni ścieków. Ten osad należy regularnie usuwać, by zachować niezakłóconą ciągłość transportu ścieków. Zajmuje się tym specjalistyczny samochód, który Wodociąg Marecki zakupił w ramach II etapu projektu unijnego. Niestety, zanieczyszczenia osadów, których ilość szacujemy na około 600 ton rocznie (zbierane przez ten pojazd), często uniemożliwiają ich bezpośredni wywóz na składowisko. Charakteryzują się bowiem zbyt wysokim udziałem węgla organicznego. Uruchomienie specjalistycznej instalacji w SOSS rozwiązuje ten problem. Osady z czyszczenia kanałów i pompowni będą poddane separacji na miejscu na część mineralną i organiczną. Wypłukana część mineralna i większe odpady trafią na składowisko, natomiast odmyta frakcja organiczna siecią kanalizacyjną do warszawskiej oczyszczalni „Czajka”. Ekipa specjalistycznego samochodu będzie mieć też więcej czasu na pracę nad eksploatacją systemu kanalizacyjnego. Do niedawna specjalistyczny pojazd musiał regularnie jeździć na składowisko (ponad 30 km w obie strony). Teraz pozostawi osady w specjalnej instalacji na terenie SOSS. 

Całkowity koszt inwestycji realizowanej w latach 2019-2022, przyjętej do eksploatacji w 2023r.:
ok. 15 mln zł netto

Stacja Obsługi Samochodu Specjalistycznego Wodociągu Mareckiego

INWESTYCJE W kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego

Wartość wykonania w 2023 r.: 266.235

Renowacja schodów w Mareckim ośrodku kultury

Zakres inwestycji w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego obejmował:


Wartość wykonania w 2023 r.: 149.775,00

Inwestycja dofinansowana przez samorząd Mazowsza z programu Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych: 119.820

Zdjęcie schodów w Mareckim ośrodku kultury
Zdjęcie schodów w Mareckim ośrodku kultury
Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych

Prace konserwatorskie przy zabytkowym parowozie

Po przeprowadzeniu generalnych prac renowacyjnych marecki parowóz powrócił na tor na skwerze przy ratuszu. To wpisany w 2012 r. do rejestru zabytków parowóz Px48–1778, wyprodukowany w 1953 r. przez fabrykę w Chrzanowie. W 2023 r. wykonano prace remontowe, nad którymi czuwał wojewódzki konserwator zabytków, obejmowały m.in:


Całkowity koszt prac konserwatorskich: 459.122, 10 zł

Wartość wykonania w 2023 r.: 93.460,32

Dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla zabytków”: 80.000 zł

"Mazowsze dla zabytków".
Zabytkowy parowóz
zabytkowy parowóz